Předchozí článek: Blockchain

Existuje mnoho možností, jak kryptoměny nakoupit.

Online směnárny

Online směnárny představují nejjednodušší cestu, jak kryptoměny nakoupit. Ve srovnání s burzami je využívání směnáren podstatně jednodušší a uživatelsky přívětivější, což ocení zejména nováčci, kteří nakupují kryptoměny poprvé. Jedinou nevýhodou jsou ve srovnání s burzami zejména vyšší poplatky.

Nejznámější je zahraniční směnárna Coinbase, která je velmi oblíbená a nabízí velmi přívětivé uživatelské prostředí. Navíc je zde možné za kryptoměny zaplatit jednoduše platební kartou.

Pokud chcete platit v českých korunách, můžete využít třeba zavedenou českou směnárnu SimpleCoin.

Online burzy

Druhou možností jsou online burzy. Burza je místo, kde jedna část uživatelů kryptoměny nabízí k prodeji a druhá část uživatelů naopak kryptoměny poptává. Na burze tedy nakupujete od jiných uživatelů a burzovní společnost funguje jen jako prostředník.

Na burzách lze zpravidla zadávat dva typy objednávek: Limit a Market. U objednávky Limit vyplníte požadované množství a cenu, za kterou chcete kryptoměnu koupit nebo prodat. Tato objednávka se zařadí do seznamu nabídek a čeká, až ji někdo přijme. Objednávka Market slouží k rychlému nákupu nebo prodeji. U objednávky vyplníte pouze požadované množství a systém automaticky vybere tu v danou chvíli nejvýhodnější dostupnou protinabídku, se kterou vaši objednávku spáruje. Za zprostředkování si burzovní společnosti účtují poplatky, které jsou však výrazně nižší než ty, které zaplatíte za použití online směnáren.

Rozhodně nejpopulárnější je světová burza Binance, která nabízí obchodování více než 150 kryptoměn. Zmíníme ještě burzu Coinbase Pro, a jak už název naznančuje, provozuje ji stejná společnost jako směnárnu Coinbase, stačí vám tedy jeden účet pro obě služby. Nevýhodou je však nízký počet podporovaných kryptoměn. Výhodou těchto burz je, že na nich obchoduje mnoho obchodníků, a proto mají výhodné kurzy a vysokou likviditu. Počítejte ale s tím, že jde o zahraniční burzy, kde se obchoduje v dolarech nebo eurech.

Pokud chcete obchodovat v českých korunách, můžete použít směnárnu Coinmate, kterou sice provozuje britská společnost, ale má české kořeny a nabízí možnost obchodovat v českých korunách. Musíte však počítat s nižší likviditou.

Fyzické automaty

Kryptoměny je možné ale nakoupit i jinde než na internetu. V České republice je v obchodních centrech několik desítek bitcoinmatů. Ty vypadají podobně jako běžný bankomat a jejich používání je velmi jednoduché. Pro nákup stačí mít nainstalovanou peněženku v mobilu, případně vám bitcoinmat může vytisknout papírovou peněženku.

Jak nakoupit kryptoměny: nákupní automat
Bitcoinmat

Mapu bitcoinmatů (někdy označovaných také jako kryptomaty) najdete zde.

Video: jak nakoupit kryptoměny v kryptomatu

Následující článek: Jak uchovávat kryptoměny