Co je Litecoin?Litecoin

Litecoin je kryptoměna, která je vznikla jako alternativa k Bitcoinu. Často se označuje jako digitální stříbro, zatímco Bitcoin jako digitální zlato. Stejně jako u Bitcoinu je hlavní funkcí platidlo, na rozdíl od něj se však zaměřuje na drobnější transakce.

Technický základ je téměř identický jako u Bitcoinu, liší se pouze použitím jiného hashovacího algoritmu a jinak nastavenými parametry.

Litecoin totiž používá hashovací algoritmus scrypt, který je navržený tak, aby potlačil hardwarovou náročnost těžby. Těžba Litecoinu tak místo výpočetního výkonu vyžaduje velké množství paměti. Na rozdíl od Bitcoinu je proto možné těžit Litecoin i na slabších zařízeních.

Nový blok se generuje každé 2,5 minuty (zatímco u Bitcoinu každých 10 minut, tedy 4x méně často) a konečný počet mincí je stanovený na 84 milionů (zatímco u Bitcoinu 21 milionů, tedy 4x méně).

Transakce provedené Litecoinem proto mají nižší poplatky a jsou potvrzovány rychleji než u Bitcoinu.

Historie Litecoinu

Litecoin vznikl v roce 2011 (dva roky po Bitcoinu) a je po Bitcoinu nejstarší kryptoměnou, která dodnes přežila. Zatímco autor Bitcoinu je dodnes neznámý, autorem Litecoinu je vývojář a bývalý zaměstnanec Googlu Charlie Lee. Ten nebyl spokojený ani s tradičním systémem a americkou centrální bankou (FED), ale ani s podobou Bitcoinu. Na technickém základu Bitcoinu proto vyvinul kryptoměnu Litecoin.

Aktuální cena LTCZpět na rozcestník.