Co je Tether? Tether

Tether je kryptoměna, která se snaží mezi digitálními měnami nahradit tradiční americký dolar. Vznikla, aby zjednodušila převody mezi tradičními měnami a kryptoměnami, a aby poskytla stabilní alternativu k zpravidla volatilním kryptoměnám.

Každá vydaná mince kryptoměny byla originálně podložená skutečným americkým dolarem, dnes už ale není.

Tether je označován jako takzvaný stablecoin, tedy kryptoměna, jejíž hodnota je stabilní, protože je vázaná na nějakou tradiční fiat měnu nebo komoditu.

Vztah k dolaru

Společnost Tether Limited, která se o síť stará, původně uváděla, že každá mince je krytá právě jedním skutečným americkým dolarem. V březnu 2019 ale přiznala, že ve skutečnosti nejsou mince ze 100 % kryty skutečným americkým dolarem, ale částečně také půjčkami, které společnost poskytla třetím stranám. To znamená, že kdyby se všichni majitelé rozhodli svoje mince Tetheru směnit za skutečné americké dolary, na všechny by se nedostalo nebo by dostali jen část svých peněz, protože nejsou 100% kryté. Z Tetheru se tak stala naprosto neregulovaná banka částečných rezerv.

Problémy Tetheru

Fakt, že Tether není stoprocentně krytý dolarem, pochopitelně vede k nedůvěře a mezi komunitou kryptonadšenců až k nenávisti. Proč?

Kryptoměny vznikly s cílem poskytnout lidem alternativu k tradičním fiat měnám, které jsou ovládány centrálními bankami, které mohou teoreticky tisknout neomezené množství peněz a manipulovat s kupní silou. Proto nevěří kryptoměně, která se prezentuje jako krytá 1:1 dolarem, přestože není, a která tak může posloužit k manipulaci s cenou ostatních kryptoměn.

Ostatně podezření, že Tether byl použit k manipulaci s cenou, se objevují pravidelně. Například burza Bitfinex se za pomoci Tetheru pokusila zakrýt ztrátu 850 milionů dolarů.

Společnost navíc zatím nedokázala dodat audit, který by zjistil skutečnou výši rezerv, kterými je kryptoměna krytá.

Aktuální cena USDTZpět na rozcestník.