Co se dá dělat, když vám Facebook bez upozornění, bez varování a bez důvodu zablokoval URL adresu, která odkazuje na váš web?

Náš problém

Jedním z našich klientů, kterým se staráme o profil na Facebooku, je cestovní agentura Superzajezdy.cz.

Stránka na Facebooku byla založena v květnu 2011, my se o ni staráme od června 2017. Za tu dobu jsme připravili obrovské množství obsahu, do kterého jsme investovali velké úsilí a značné prostředky na propagaci.

Proto jsme byli nemile překvapeni, když jsme jednou ráno chtěli zkontrolovat výsledky kampaní a zjistili, že téměř všechny příspěvky přes noc ze stránky zmizely. Také jsme zjistili, že není možné zbývající příspěvky sdílet, protože URL adresa www.superzajezdy.cz údajně porušuje Zásady komunity. Poté jsme si všimli, co měly společné příspěvky, které zmizely: všechny obsahovaly právě zmíněnou URL adresu.

Kde je problém?

Pokud váš příspěvek zobrazuje nahotu, propaguje násilí nebo porušuje autorská práva, je pochopitelné, že ho Facebook odstraní a pokud obsahoval URL adresu, tak ji zablokuje. Horší však je, když vaše příspěvky žádnou ze Zásad komunity nijak zjevně neporušují.

Nejčastějším nečekaným problémem je podle všeho příliš časté sdílení příspěvků s URL adresou do skupin. V tu chvíli algoritmus Facebooku vaše chování vyhodnotí jako spam a adresu zablokuje. A je jedno, jestli příspěvek sdílíte vy nebo fanoušci vaší stránky. Je jedno, jestli ho sdílíte do relevantních skupin nebo opravdu jen spamujete pro zvýšení dosahu. Je jedno, že příspěvek nikdo nenahlásil a nikomu nevadí. Facebook vaši URL prostě zablokuje.

K zablokování může dojít také ve chvíli, kdy je nějaký závadný obsah na webu, na který URL adresa odkazuje. Pro kontrolu vašeho webu můžete použít Sharing Debugger.

Všechny možné důvody, které mohou vést k zablokování URL adresy, jsou pak uvedeny v Zásadách komunity.

Než začnete psát na podporu Facebooku, zkontrolujte nejprve, zda opravdu neporušujete některé zásady. Pokud jste sdíleli nějaké příspěvky obsahující URL do skupin, smažte je. Pokud si nejste u příspěvku stoprocentně jistí, že neporušuje zásady (např. zobrazování násilí, zobrazování nahoty, uvádění nepravdivých údajů, porušení autorských práv), smažte jej. A zkuste použít Sharing Debugger.

Jak URL odblokovat?

Formulář Facebook Blocks

Prvním užitečným formulářem je Facebook Blocks. Prokliknete se na něj z chybové hlášky.

Facebook zablokoval moji URL adresu: Jak se dostat na formulář Facebook Blocks?
Jak odblokovat URL adresu na Facebooku?

Pokud vám tedy Facebook neoprávněně zablokoval URL adresu, můžete se zkusit bránit pomocí tohoto formuláře. Nevýhodou je, že Facebook neprověřuje úplně každé hlášení z tohoto formuláře, proto se nemusí odblokování podařit. Můžete však požádat své přátele, aby i oni formulář použili a problém nahlásili.

Ukázková zpráva:
Dear Facebook Support,
I understand that your team takes action against violance and spam, but your algorithm probably made a mistake and blocked my website *vaše URL* , although it does not violate any of your Community Standards. It is a website of a travel agency. Would it be please possible to unblock the URL? Thank you.
Best regards,
*Vaše jméno
*

Facebook zablokoval moji URL adresu: Formulář Facebook Blocks
Jak odblokovat URL adresu na Facebooku?

Centrum nápovědy pro reklamy

Druhý užitečný formulář najdete na stránce Centrum nápovědy pro reklamy. Jeho hlavní výhodou je, že podpora řeší každou žádost podanou prostřednictvím tohoto formuláře a dokonce slibuje, že se ozve do jednoho pracovního dne. Nám se sice ozvala „až“ po dvou dnech, ale ozvala, a to je hlavní.

Na stránce Centra nápovědy pro reklamy použijte tlačítko "E-mail"
Jak odblokovat URL adresu na Facebooku?

Dostanete se na stránku s formulářem, která by měla vypadat takto:

Jak vyplnit formulář na stránce Centra nápovědy pro reklamy
Jak odblokovat URL adresu na Facebooku?

V prvním menu vyberte, že chcete „Appeal a disapproved ad or content takedown“, tedy odvolat se proti zamítnuté reklamě nebo odebranému obsahu. V druhém menu pak zvolte možnost „Ad destination URL or hashtag blocked“, tedy propagovaná URL nebo hashtag zablokovány. Formulář pak vyplňujte v angličtině, jiné jazyky zatím podpora Facebooku neovládá. Jako předmět uveďte „My URL was blocked“.

Ukázková zpráva:
The issue is that your algorithm probably made a mistake and without any warning blocked my website’s URL *Vaše URL* overnight. I understand that your team takes action against violance and inappropriate content, but this is a website of a small travel agency, which does not violate any of your Community Standards.

That resulted in the fact that I am unable to promote the website and all of the posts that contained the URL disappeared (*URL vaší stránky na Facebooku*). I invested a huge amount of time and effort in hundreds of posts over the past few years, so it is no wonder I am really afraid now.

I would therefore like to ask you whether you could unblock the URL and make the posts visible again, so I can work on new content and promotions again.

Thank you for your time and help.

Best regards,
*Vaše jméno*

Co fungovalo nám

Facebook zablokoval URL našeho klienta pravděpodobně někdy v noci z 5. srpna. Problém jsme zjistili ráno 6. srpna a během stejného dne použili oba dva formuláře. Prostřednictvím formuláře Facebook Blocks jsme odeslali žádosti z několika profilů, prostřednictvím formuláře na stránce Centra nápovědy pro reklamy pouze jednu. Facebook naši URL odblokoval už během 7. srpna a až 8. srpna nám přišla odpověď na formulář z Centra nápovědy pro reklamy. Zřejmě tedy posloužil formulář Facebook Blocks, ačkoliv upozorňují, že neřeší každou žádost přes něj podanou.

Závěr

Doufáme, že Vám článek a naše zkušenosti pomohly. Pokud máte podobnou zkušenost nebo další tipy na odblokování URL, budeme rádi, když se o ně podělíte v komentářích.


2 komentáře

Jakub Plas · 14 září, 2019 v 7:13 pm

Díky za článek, stalo se nám to včera. Prodavame susene maso. A najednou – PIC a nic. Dozvedeli jste se po odblkovani domeny, proc ji Facebook zaradil na seznam podezrelych?

    DigitalWizard · 16 září, 2019 v 10:20 am

    Děkujeme za komentář, doufáme, že se Vám podaří stránku odblokovat. Podporu jsme kontaktovali několikrát, důvod zablokování se nám ale bohužel nepodařilo zjistit. Dejte prosím vědět, pokud se Vám to zjistit podaří.

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *