Lidé mají Apple spojený zejména s výrobou špičkového hardwaru – chytrých telefonů, tabletů, notebooků a počítačů. Ty také dlouhou dobu tvořily většinu příjmů této kalifornské společnosti. Doba se ale mění a i Apple přeorientoval svůj byznys na služby. Nový iPhone SE je krásným důkazem tohoto posunu.

Od hardwaru ke službám

Apple v průběhu několika uplynulých let systematicky mění svoji strategii. Už nechce, abyste si každý rok koupili nový model iPhonu. Místo toho se snaží vydělávat na tom, že vám k iPhonu nabídne vlastní předplatné služby a originální příslušenství.

Nový iPhone SE, který Apple představil 15. dubna, startuje na ceně 12 990 korun. V porovnání s modely XR a 11, které začínají na 17 990 Kč a 20 990 Kč (v nejvyšší specifikaci se cena iPhonu 11 Pro Max vyšplhá však až na 43 790 Kč), je nový iPhone SE velmi levný a dostupný. Služby a příslušenství, které si k telefonu později pravděpodobně dokoupíte, už ale ne.

Apple totiž vymyslel spoustu způsobů, jak uživatele uzamknout do svého ekosystému produktů. Jenom loni představil službu Apple Arcade (systém herního předplatného, které vyjde měsíčně na 139 korun), Apple TV+ (prémiovou televizní platformu, která vyjde měsíčně také na 139 korun) a News+ (prémiová varianta platformy News, která vyjde na $9.99 měsíčně, ale v ČR zatím není dostupná).

Kromě toho Apple už předtím nabízel služby jako cloudové úložiště iCloud (25 až 249 Kč měsíčně podle tarifu), hudební streamovací službu Apple Music (69 až 229 Kč měsíčně podle tarifu) a pojištění AppleCare (cena se liší podle modelu a specifikace).

V USA navíc Apple nabízí další služby, jako třeba iPhone Upgrade Program (podobný programu AlzaNEO) nebo vlastní kreditní kartu Apple Card.

A pokud by vás náhodou neoslovila široká nabídka služeb, pak Apple nabízí také řadu příslušenství. Stejně jako ostatní nové iPhony, ani iPhone SE nemá jack na sluchátka, takže při nákupu skoro určitě budete uvažovat o nákupu bezdrátových sluchátek AirPods (4 790 Kč) nebo dokonce AirPods Pro (7 290 Kč). K tomu přidejte nějaký originální kryt (od 990 Kč), nějakou redukci (590 Kč, Apple se stále drží Lightning konektoru), nabíjecí adaptér (890 Kč, součástí balení je jen základní, který nepodporuje rychlejší nabíjení) nebo chytré hodinky Apple Watch (od 11 690 Kč).

iPhone SE jako návnada

V porovnání s jinými telefony v této cenové kategorii se iPhone SE rychle prodraží. Z hlediska Applu jde však o geniální krok – zákazníkovi zůstane více peněz a existuje určitá pravděpodobnost, že si za ně pořídí příslušenství, a v ideálním případě předplatí nějakou službu, která bude Applu generovat pravidelný příjem.

A ve chvíli, kdy si uživatel zvykne na prostředí iOS a služby Applu, je vysoká pravděpodobnost, že u nich už zůstane. Nový iPhone SE tak funguje jako perfektní návnada. Na první pohled je dostatečně dostupný, aby si získal pozornost kohokoliv, kdo vybírá nový telefon. Ve skutečnosti se však snaží nalákat co nejvíce nových uživatelů do ekosystému produktů Applu.

Závěr? Funguje to

V současnosti dostupná data ukazují, že tato strategie zatím Applu funguje. Podíl příjmů z prodejů zařízení klesá, zatímco příjem ze služeb roste. A uživatelé jsou zřejmě také spokojeni, protože uživatelů iPhonu stabilně přibývá.

A nakonec ani spotřebitel nákupem neprohloupí, pokud si koupí nový iPhone SE. Ten totiž používá stejný nejnovější procesor A13 Bionic jako iPhone 11, což garantuje dlouhé roky plnohodnotné podpory a aktualizací iOS. Pro nenáročného uživatele tak jde o levnou a spolehlivou vstupenku do ekosystému Applu. Uživatel by si však měl uvědomit tyto potenciální na první pohled skryté další výdaje.

Kategorie: Ostatní

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *