Po dlouhém vybírání jsem si pořídil nový notebook – Dell Latitude 5410. Vybíral jsem opravdu dlouho a pečlivě, a proto se chci podělit o svoje úvahy, které k výběru právě tohoto notebooku vedly, o svoje první dojmy, ale hlavně o to, jestli a jak notebook naplnil moje očekávání a požadavky.

Jaké byly moje požadavky?

Notebook jsem si pořídil jako svoje hlavní zařízení, které budu používat při studiu na vysoké škole (computer science) a při práci (vývoj a online marketing), protože starý notebook (Dell Inspiron 5559-8474) už přestával mým potřebám stačit.

Studium a práce znamená fakt hodně záložek v prohlížeči, kancelářské aplikace, vývojové prostředí, výjimečně nějaké grafické aplikace. Taky potřebuju dual-boot nebo virtualizaci. Notebook nosím všude sebou, takže musí být lehký, pevný a s obstojnou výdrží baterie. Očekávám, že by měl takto sloužit alespoň 5 let. Převedeno do řeči čísel moje požadavky byly:

 • uhlopříčka: 15.6″
 • procesor: i5 nebo i7, čím novější generace, tím líp
 • úložiště: SSD alespoň 512 GB
 • paměť RAM: alespoň 16 GB
 • výbava: podsvícená klávesnice, možnost nabíjet přes USB-C
 • hmotnost: cca 1.5 kg
 • preferované značky: Dell, HP a řada ThinkPad od Lenova
 • rozpočet: cca 25 až 40 tisíc

V průběhu vybírání jsem přehodnotil preferovanou velikost displeje. Proč? Uvědomil jsem si, že buď budu s notebookem mimo domov, a budu tedy požadovat co nejnižší hmotnost a co nejmenší rozměry, a nebo budu doma, kde si můžu pořídit monitor (což jsem nakonec i udělal, a lituju, že jsem to neudělal dřív, protože dvě obrazovky opravdu zjednoduší práci). Takže pokud máte 15.6″ notebook a uvažujete o menším, vůbec se nemusíte bát, zvyknete si opravdu rychle.

Po dlouhém hledání a porovnávání jsem se omezil na řady Dell Latitude, Lenovo ThinkPad E a Lenovo ThinkPad T. ThinkPady s požadovanými parametry jsou sice trošku levnější, ale zároveň taky trošku těžší a větší. To pak společně s osobními sympatiemi, dobrými zkušenostmi se značkou Dell a zárukou Dell Next Business Day vedlo k tomu, že jsem se rozhodl pro Dell Latitude 5410.

Úplně konkrétně pro model NRPYY – vyšší modely, které by se mi vešly do rozpočtu, jsem zavrhl, protože z pohledu mých potřeb nenabízeli žádnou další hodnotu, kterou bych využil. Co tím chci říct – nedává smysl si například připlatit za vyšší model s dedikovanou grafickou kartu, když ji nepotřebuji.

První dojmy

Rozbalení a první spuštění

Neočekávejte žádný unboxing ve stylu Applu – notebook přijde v obyčejné hnědé krabici, ve které kromě notebooku a nabíječky nic není. Na druhou stranu je pravda, že nic dalšího ani nepotřebujete.

Co by vás naopak mohlo ohromit je rychlost prvního nastavení a spuštění. Do 10 minut od zapojení do zásuvky a prvního spuštění jsem mohl notebook začít normálně používat – což je opravdu rozdíl při přechodu ze starého notebooku s HDD, kde 10 minut pomalu trvalo běžné spuštění.

Parametry

Parametry konkrétních modelů řady Latitude si můžete přečíst na každém e-shopu, proto jen stručně okomentuji parametry modelu Dell Latitude 5410 NRPYY – nejnovější procesor (k září 2020) i5-10310U zajistí bezproblémový chod nejméně na několik let, 16 GB paměti RAM (navíc možné ještě rozšířit) umožní otvírat i nelidské množství záložek v Chromu, a 512 GB SSD disk se postará o bleskovou odezvu systému. Jednoduše notebook funguje přesně tak, jak člověk od nového notebooku za 30 tisíc očekává – svižně a naprosto bezproblémově.

Výbava

Dell Latitude 5410 má většinu výbavy, kterou od notebooku v této cenové hladině očekáváte – má podsvícenou (a také subjektivně velmi pohodlnou) klávesnici, lze ho nabíjet přes USB-C, má čtečku paměťových karet i jack na sluchátka. Navíc má ale také trackpoint, slot na bezpečnostní zámek Nobel Wedge a webkameru s praktickou integrovanou krytkou. Je ale škoda, že chybí čtečka otisků prstů, kterou bych v takovém notebooku očekával, bohužel jí jsou vybaveny pouze nejdražší modely.

Šasi a zpracování

Notebook je opravdu lehký (váží jen 1.52 kg) a při manipulaci působí solidním dojmem. Je opravdu pohledný, až mám pocit, že se designéři mírně inspirovali u MacBooku – to je pro vás ovšem jedině pozitivum (pokud tedy nejste zrovna Apple).

Rád bych řekl, že je zpracovaný přímo bezchybně, ale jeden drobný nedostatek musím zmínit – při otevření víka do více než 90° začne odstávat jeden roh základny mírně od stolu. Nemám pro to žádné vysvětlení, v zásadě to ničemu nevadí, ale u notebooku v této cenové kategorii to člověk přece jen nečeká. (EDIT: časem se to srovnalo)

Postřehy po měsíci používání

 • výdrž baterie je opravdu perfektní, při nenáročné kancelářské práci nebo prohlížení internetu opravdu i 10 hodin, navíc se velmi rychle nabíjí
 • odstávající rožek se postupně porovnal a už ani při otevření víka do více než 90° neodstává
 • víko je náchylné na poškrábání – doporučuju pořídit obal a nedávat notebook do batohu bez něj
 • pokud budete připojovat přes HDMI monitor, pořiďte si zalomený HDMI kabel nebo zalomenou redukci – port je na pravé straně, a tak vám s největší pravděpodobností bude trčet přímo do míst, kde máte ruku s myší

Závěr

✔️ příjemně svižný – po prvním spuštění nastavený a připravený k používání do 10 minut
✔️ opravdu lehký (1.5 kg)
✔️ reálná výdrž baterie (při nenáročné práci bez problému 8 hodin) a rychlé nabíjení
✔️ dobrá portová vybavenost
✔️ povedený design a solidní zpracování
✔️ záruka NDB

❌ víko se velmi snadno poškrábe, doporučuju pořídit obal
❌ čtečka otisku prst jen u dražších modelů

Postřehy budu průběžně dál doplňovat. Zatím ale můžu notebook Dell Latitude 5410 s čistým svědomím doporučit každému, kdo hledá kompaktní a všestranný notebook na práci.

Kategorie: Ostatní

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *